Kulička

17. března 2017 v 9:15 | Smokie |  Knihy
Zrovna nedávno jsme ve škole v češtině dobrali světový realismus a naturalismus, tak jsem si zašla do knihovny a řekla jsem si, že bych si mohla něco přečíst. No a co si budeme nalhávat, zaujala mě jedna povídka od Guye de Maupassanta, která pojednává o nechutném chování, kterého jsou lidé schopni...

Povídka je zaměřena na Fancii druhé poloviny 18.století. Oblast Totes je obležena Prušáky, kteří se nastěhovali do domů civilních obyvatel, kteří je musí živit, samozřejmě z toho nejsou nijak nadšení. Z malého městečka se může jen jednou za čas s povolením generála vydat dostavník, kterým prchají pryč lidé příliš zostuzení porážkou Francie, tak to prezentují, ale spíš je pro ně ponižující ubytovávat u sebe špinavé pruské vojsko.
V tomto dostavníku se jednou sejde šestičlenná šlechta (tři pánové se svými manželkami), dvě řádové sestry, jeden věčně lehce podnapilý měšťák Cornudet a prostitutka Kulička. Když jedou už asi 7 hodin v dostavníku, v příšerné zimě bez jídla, vytáhne Kulička svůj košík plný jídla a nabídne i svým spolucestujícím. Ti, ač neradi přijímají jídlo od lehké ženy, si bez okolků nabídnou a ze zdvořilosti s ní začnou odměřeně koneverzovat.
Jakmile ale dorazí do městěčka, jejich náklonnost je ta tam, protože si Kuličku vyhlídl místní německý důstojník, který se sní chce potěšit a nehodlá je pustit dál, dokud nebude po jeho. Kulička má svou vlasteneckou hrdost a tak samozřejmě nesvolí, ale šest šlechticů začne spřádat plány, které se jí nebudou moc líbit...

Jo, je to hnus. Nebylo by ani tak hrozný, že ji donutili, aby se s ním vyspala, ale spíš to, jak se k ní chovali potom. Dokonce jí nahlas dávali najevo, jak jí opovrhují a jak je pro ně špinavá atd. No prostě, skvělá ukázka toho, jak lidi dokážou být odporní. Nejvíc mi byl sympatický opilec Cornudet, který se k ní vždy choval galantně, nezapojil se do psychického nátlaku vyvolaného na kuličku, do kterého se zapojily dokonce i jeptišky (!!!!) a když jeli dostavníkem dál, tak se ostatní cpali, Kuličce nic nenabídli zatímco ona v rohu brečela a on jediný si začal zpívat jakousi písničku o vlastenectví a kurtizánách, čím všechny kromě Kuličky nakrkl.
Tím si opravdu získal mé sympatie, jo a ještě předtím jim nahlas vynadal. Fakticky týpek.
Jinak to určitě doporučuju, je to krátké, povídka má maximálně takových padesát stránek, takže myslím, že to bez větších problém přečte každý.
Ale konkrétně tehnle obal má knížka, kterou mám půjčenou i já a ta obsahuje víc povídek, Kulička je z nich nejdelší a ostatní mají maximálně vždy tak deset stran.

Poroučím se.
Smokie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama