Povídky

25. ledna 2017 v 13:15 | Smokie |  Knihy
Všichni tohoto slavného francouzského spisovatele známe díky jeho dílu Malý Princ. Ale spojovat ho jen s tímto dílem mi přijde trochu nespravedlivé, protože se všeobecně ví, že napsal spoustu dalších povídek o svých pilotních příhodách. Tohle je výběr tří nejzajímavějších z nich.


Nejvíc se mi do paměti vryla druhá a třetí povídka, které vám trochu nastíním, ale ne moc, potom byste to ani nemuseli číst... ;).
Ve druhé povídce se tedy vypráví o nebezpečí letecké pošty. Mladý muž musí kolem půlnoci vstávat, aby doručil poštu z jedné části jižní Ameriky do druhé, ale potkává přitom bouři, která v těch končinách nemá obdoby. Mezitím se na velitelství dohaduje ředitel s inspektorem o nepodstatných malichernostech, které i samotnému řediteli přijdou zbytečné, když má dvě poštovní letadla ve vzduchu a ve dvě hodiny ráno má posílat letadlo až do Evropy.
Přiom je bouře horší a horší, takže mladý pilot vyletí nad mraky a, kde mu nehrozí blesky a kochá se nekonečným mořem mraků, od kterých se odráží měsíční světlo. Ví, že má benzín jen na půl hodiny. Nemá nejmenší šanci, že ještě někdy uvidí svou ženu, nebo někoho ze svých přátel. A tak se jen usměje a opře se do sedadla.
Ve třetí povídce se objeví sám Exupéry, kterého jeho velitel posílá do vzduchu. Posílá ho tam, kde ví, že je hromada německých letounů, které je chtějí sestřelit.

Hmmm...
Můj názor je takový: Ano, je to kvalitní dílo, jistě je to Exupéry. Ale já jsem se doslova a do písmene musela nutit do toho, abych každou stránku přečetla a otočila ji zase na další. Ne, že by mi vadila ta všudypřítomná hloubavost, která je pro Exupéryho typická, to ani náhodou. Je to dost podobné jako Stařec a moře od Hamingwaye, ale ten m bavil.
Já prostě nevím... tahle knížka mi asi nějak nesedla nebo co. Možná mi vadí ta naprostá smířenost s nadcházející smrtí a taková celková apatičnost, která z díla jen sálá.
Pro toho, kdo má ale Exupéryho moc rád a miluje tenhle typ literatury to vřele doporučuji.

Smokie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama