Múza lidstva

15. ledna 2017 v 9:46 | Smokie |  Myšlenky
Přemýšleli jste někdy, co stálo za největšími literárními díly? Co stálo za nádhernými hudebními kompozicemi a ostatními uměleckými díly, kterými se lidstvo chlubí? Vím, že má myšlenka jen tak vržená do víru diskuze bude poněkud opovážlivá, troufalá a ne tak úplně zralá... ale přece jen ji tam hodím. Sama za sebe říkám: Myslím si, že inspirací pro spisovatele, skladetele a malíře nebyly jejich lásky, ani vlast ve které žili... Bylo to pití.


Co si budeme nalhávat, pokud nejste třináctiletá holčička za monitorem, tak jsme určitě každý alkohol někdy požili. Jaký pocit se u vás dostavil? Nevolnost? Štěstí? Nebo snad deprese?
Ať už byl váš pocit z alkoholového opojení jakýkoli, donutil vaši představivost aby pracovala. A jestli ne, tak jste divní.
Už jen vybírání v lístku se seznamem lihovin vás donutí přemýšlet. Zhodnotíte cenu vzhledem k chuti daného nápoje, ale samozřejmě vás může přivábit krásná, například medová barva drinku, který si chcete nechat nalít. Zkrátka, už jen vybrat si nějaký chlast není vůbec jednoduchý, jak by jistě řekl Filip Topol - český spisovatel.
I on psal v častém alkoholovém opojení, jak lyriku a epiku, tak písně, které později hrál se svou kapelou.

V jedné své povídce Alkohol přirovnal ke stařičkému muži, démonovi, který je na světě stejně dlouho, jako lidstvo samo. Když s ním stařec promlouvá, přiznává se, že často vedl ruku malířů, dopisoval básně za prokleté básníky, které dnes oslavujeme a často poháněl největší mozky lidstva. Promenádoval se už ve starém Řecku, kde si vzal na mušku největší myslitele té doby.

Myslím, že Topol tuto záležitost přirovnává velmi trefně. Vždyť se stačí podívat na umělecké školy a na umělce samotné. Jde vidět, že si svůj talent musí vždy někde kompenzovat tím, že buď, sprostě řečeno, chlastají nebo fetují. V lepším případě kouří jak fabriky.
Musím se přiznat, sama se v takovém prostředí docela často pohybuji, protože se ráda obklopuji takovými lidmi a vidím to na nich na vlastní oči. Ale nezazlívám jim to. Nemám na to ani právo, protože je to jejich život, jejich zdraví a jejich tvorba. Co já mám co mojí nejlepší kamarádce kecat do toho, že hulí, kouří a pije? Samozřejmě, občas můžu poznamenat, že to třeba tentokrát trochu přehnala, ale co víc jí můžu říct.
Zhola nic.
Ale víte co? Takovýhle lidé, tím že jsou 'prudce kreativní', vám dají nejvíc podnětů, nejvíc inspirace. Lepší prostředí na splašení nějaké té múzy budete jen těžko hledat. Přicházejí s novými myšlenkami, které na vás budou chrlit jednu za druhou a vy se nebudete stačit divit. Miluju to, když s nimi může debatovat o tom, co bych například před mými spolužáky nemohla nikdy ani vyslovit, protože by akorát zvedli obočí a mysleli by si, že jsem při nejlepším blázen.
Ale u umělců to tak nefunguje.
Sice ano, umírají většinou brzo, ať už na nějakou nemoc nebo vlastní rukou, ale jsou to skvělí lidé. Vryjí se vám do paměti a lidé mizí jedině tehdy, když se na ně zapomene. A umělci, kteří vytvoří nějaké dílo, budou věční. A je jedno, jestli jimi společnost opovrhuje, nebo je vyzdvihuje nad oblaka.

Vždycky se najde nějaký obdivovatel, který jejich tvorbu ocení a který je bude nosit uvnitř sebe. Stanou se nesmrtelnými.
A je jedno, kolik litrů piva za život vypili.

Smokie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 iracionalne iracionalne | Web | 23. ledna 2017 v 1:00 | Reagovat

Tak nečekal jsem, že se vrátím a dostanu hned takovou nálož pro mozek. Vážně jsem se zamyslel, i když alkohol už požívám v co nejmenší míře, vlastně jen v situaci, která si to vyžaduje.

Ale dál, já naopak nesnesu opilé lidi, teda většinu, míval jsem přátele,kteří když byli v alkoholovém opojení, tak se s nimi dalo filosofovat snad i nad tím proč písmeno Q vypadá jako šíp zabodnutý v terči a to jsou lidé, kteří s uměním měli alespoň dle mého co do činění . Ale to jsou jen světlé výjimky, tedy v mém případě. A co se týče mě, tak bych se popsal nejspíš stejně jako své přátele. Avšak kdo ví.

Nicméně přesně tak, lidé mizí jen tehdy, když se na ně zapomene.

Moc pěkný a vážně cenný, hodnotný a až znamenitý článek :) Těšil jsem se na tebe

2 Smokie Smokie | Web | 31. ledna 2017 v 16:50 | Reagovat

[1]: Já na tebe taky a děkuju! Ty žiješ! Už jsem si myslela, že jsi se nadobro vytratil! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama