Stroje času

31. října 2016 v 15:16 | Smokie |  Téma týdne
To bylo asi první, co mě napadlo, když jsem zmerčila ten boží nápis "Kdyby se dějiny odehrály jinak" v kolonce téma týdne. Uvažovali jste někdy, co by se dělo, kdyby lidé přišli na to, jak cestovat nejen do budoucnosti, ale i do minulosti? Podle mě si to dost dobře dokáže představit maximálně tak zarytý fanoušek seriálu Doctor Who.


Jak by lidé v budoucnosti tento vynález asi mohli využít? Vezmeme si na příklad obyčejného studenta já nevím, třeba střední školy, kterému se úplně nepodařil test z fyziky a teď už ale zná otázky. A hele, jakoby náhodou má doba stroj času, tak proč ho nevyužít, když se naskýtá taková skvělá příležitost?
Jo, proč ne, ale má to jeden háček.
Kdyby se v čase vrátil a test napsal dobře, tak by potom ve stejné budoucnosti neměl důvod se vracet do minulosti a test si opravovat. Vzniká nám tak časový paradox.

Vysvětlím v širším měřítku:
Dejme tomu, že bychom se chtěli vrátit, co my víme, třeba do Hitlerovy doby a zabránit všem těm sviňárnám, které napáchal. To by asi udělala většina lidí, která by stroj času doopravdy vlastnila.
No, takže bychom se vrátili a teoreticky bychom zmíněného diktátora nějak odstranili, ale v té chvíli bychom jednoduše zmizeli. Víte proč?
Spousta lidí se díky válce a tehdejším ne úplně příznivým poměrům dalo dohromady. My jsme jejich potomci a kdybychom tedy Hitlera odstranili... nikdy by se naši předci nepotkali a my bychom se nenarodili. Nemohlo by se to stát, protože bychom nikdy neexistovali.
Podobně je to se studentem a jeho písemkou.

Běh dějin by zkrátka nešlo změnit. Bylo by to moc riskantní. Debatovat o tom, co by se jak odehrálo kdyby se toto a támhleto stalo můžeme v klidu z pohodlí domova, ale za předpokladu existence stroje času je to jiná.
A pardon, ale jestli jsem si tohle dokázala uvědomit já, průměrná studentka gymplu, tak největším mozkům tohoto světa to musí přijít jako samozřejmost. A jestliže největší mozky pracují pro vládu a stroj času opravdu bude někdy vynalezen, tak bude na 100% utajen před veřejností, protože ne každý by musel dodržet pravidlo, že nemá do dění zasahovat. Rebelové jsou holt všude. Protože jestli by se třeba v jedné vteřině našlo 100 takových rebelů, naše současnost by se změnila v jedné vteřině stokrát a nemyslím, že by z toho naši vládci měli radost. Vlastně, nikdo by z toho asi neměl radost.
Takže počítejte maximálně tak s nehmotným přenesením vaší mysli do minulosti, kde budete jako médium bez těla, abyste prostě a jednoduše nic nepodělali.

Mimochodem, Doctor Who je super, určitě se na něj koukněte.
Smokie
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 The Artemis Hunter The Artemis Hunter | Web | 31. října 2016 v 15:28 | Reagovat

Osobo, já tě asimiluju. Ehm, chci říct, skvělý článek? Ukážeš se na Whoconu?

2 Smokie Smokie | Web | 31. října 2016 v 15:35 | Reagovat

[1]: Děkuju, ale tak nějak nejsou money. Možná příště :D Ale kdyby jo, tak dám vědět ;).

3 Eliss Eliss | Web | 31. října 2016 v 16:17 | Reagovat

Pěkné, o takovýhle důsledcích cestování časem jsem nikdy nepřemýšlela ;-)

4 Veronika Vé Veronika Vé | Web | 31. října 2016 v 16:51 | Reagovat

Moc pěkně napsané a líbí se mi ten příklad se studentem a testem z fyziky :)
Jinak líbilo by se mi cestovat v minulosti jen jako divák bez možnosti něco změnit. Vracela bych se tak do těch dějů, které pro mne byly něčím důležité.

5 Magicmax Magicmax | Web | 31. října 2016 v 18:41 | Reagovat

Ten časový paradox si podala přes toho studenta dobře. Ten příklad o zastřelením dedečka je blbý protože kdo by zastřeloval svého deděčka a navíc hodně ohraný. A ty si vymyslela nový a přitom taky jednoduše pochopitelný! To mně zaujalo. Nejvíce mně ale nadchl ten s Hitlerem. Ano mít v obývaku stroj času tak jdu za hitrelem (je jedno z jakého duvodu). To že byly ty poměry a že bych se vůbec nenarodil - tak vlivná věc a přitom jsem jí vůbec nebral v potas. Zaujalo mně že něco takového tam máš! Je to nečekané a přitom trefné. Až potkám Hitlera tak mu poděkuju. (Dobře vím že si to tak nemyslela.)
Já jsem už rozebíral pokrok v současné vědě, který by zasahoval do stroje času v jiném komentáři na blogu Sarahs History. Takže s tebou musím souhlasit - Všechno jde, když se chce. A dokonce existují důkazy že bude stroj použit - díky neslovnalostech v dějinách. Jako moderní tričko na fotce z 19. století, paní s novým telefonem v grotesce Charlie Seplinia v době kdy mobili nebyly přenosné,... Já nejsem ten co by řekl - Jo cestovalo se v čase! Protože... jsou další časové paradoxi, které zabrnaují aby jsme to viděli. No ale na ty jsou další časové paradoxi, takže je to možné ale... Já třeba ta paní poslouchala jak bzučí komár v krabičce od tic tacu a snažila se mu odpovídat a zkoumat jeho reakce - tohle se mi zdá pravděpodobnější u té paní ale cestování v čase není nemožné a rozhodně budou řady lidí které se o to pokusí. Já znám dokonce jednoho vědce. Nijak extra uznávaný ale má svojí laboratoř, je to černoch, Einstain prokázal časoprostor a on v teorii našel výchylky které umožnují cesoávní v čase. Jako když si někdo dokáže legálně koupit drogy. Jeho praxe má velkou jednu nevýhodu. Je to jen naprosto ale naprosto maličká dírka, kterou neprojde ani atom ale! INFORMACE jo. + stoj má velkou spotřebu a informace obdrží minulost/budoucnost jen když bude stroj zapnutý pořád. Ten věděc rozhodně udělal díru v časoprostoru ale to neznamená možnost cestování v čase navíc teorie o časoprostoru je ten na divokých vlnách protože byla překonána rychlost světla. Pár studentu na vysoký si řekli že překonají rychlost světla a ono se jim to fakt povedlo. Sice o O,0000...1 ale i tak je to naprosto velká změna.
Nezávidím to tomu černochovy. Nedávno jsme si mysleli že je země placatá a ted taky přemýšlíme o věcech špatně a ani o tom nevíme. Není vhodná doba na to cestovat časoprostorem.
Cestování v čase - rozhodně o tom budu s někým debatovat! Je to moc zajímavé téma.
I Marie Terezie byla rebelka ale já jí vidím jako nejlepší panovnici.

Jinak zakončit tak složité téma tím že je Doctor Who super - to je tak pěkně oddechující a k tématu.

Doctor Who je fenomén a já se vůbec nedíivím. Já jak jsem viděl ty lidi oblbnutý hvězdnou bránou, star trekem a hlavně StarWars tak i když to jsou dobré věci a já rád scifi a vědu tak jsem se rozhodl na to nedívat. Takže i Doctora Who odkládám na dobu kdy si to rozmyslím.

Znáš ty postavičky které si v každém díle řeší něco jinýho a jdou v tom úspěšní a proto si říkáte - To by tak v realu nebylo. (Phineas a Ferb, Tučnáci z Madagaskaru, ...) Občas si tak připadám. Hold mně spoluvyhcovávala televize.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama